تبلیغات
عطوفت دراسلام - رفتارها
عطوفت دراسلام
پنجشنبه 13 مهر 1391

رفتارها

پنجشنبه 13 مهر 1391

نوع مطلب :

رفتار تاریخی مسیحیان با جهان اسلام

همچنین دکتر «گوستاولوبون» فرانسوی درباره جنگ اروپاییان صلیبی با مسلمین چنین می‌گوید: «مبارزه‌ای بود که بین دنیای وحشی اروپا با عالی‌ترین تمدنی که تاریخ آثار آنرا به ما نشان می‌دهد پیش آمد.»  او همچنین می‌افزاید:« مسیحیان اروپا در جنگ صلیبی نسبت به مسلمانان افعال و حرکات وحشیانه‌ای را مرتکب شدند که در بیان آن غیر این چیزی نمی‌توان گفت جز اینکه مسیحیان دیوانه شده بودند. قبایح اعمال و کردار مسیحیین اروپا در تمام این لشگرکشیها حقیقتاً آنها را در ردیف درندهترین و بیشعورترین وحشیهای روی زمین قرار داده بود. »

 «آنکومنن» دختر امپراتور قسطنطنیه (استانبول کنونی)‌ می‌گوید: « از تفریحات اروپایی‌ها در آن جنگ این بود که هر طفلی که از جلو آنها می‌گذشت با شمشیر به دو نیمه می‌کردند و در آتش می‌سوزاندند.»

«روبرت» که از راهبان مسیحی بوده است راجع به جنایات مسیحیان در شهر ما را می‌گوید: «لشگر مسیحیین در گذرها، میدان‌ها، و پشت‌بام‌ها متصل در گشت و حرکت بودند و مثل یک شیر ماده‌ای که بچه‌اش را ربوده باشند، از قتل عام لذت می‌بردند؛ اطفال مسلمان‌ها را پاره‌پاره کرده و جوان و پیر را در یک ردیف از دم شمشیر می‌گذراندند و هیچ فردی را باقی نمی‌گزاردند و محض تسریع در عمل و برای اینکه از قتل عام زودتر فارغ شوند چندین نفر را بیک ریسمان بدار می‌آویختند.!!

جمعیت مسیحیین در آن جنگ هرچه را می‌یافتند فوراً می‌ربودند شکم مرده‌ها را پاره می‌کردند پول و جواهراتیکه سراغ داشتند بیرون می‌آوردند در کوچه‌های شهر «مارا» نهرهای خون جاری و از چهار طرف لاشه‌های کشتگان روی‌هم ریخته و مسیحیین از روی آنها عبور می‌کردند!!»

«رایمون داژیل» دانشمند اروپایی ماجرای تسخیر بیت‌المقدس را چنین نقل می‌کند:«وقتی که مسیحیین اروپایی برج و باروی شهر را گرفتند، یک منظره غریب و هولناکی در مسلمین آشکار گردید؛ یعنی، دیده می‌شد که بعضی از مسلمانان سر از بدن جدا شده و این موضوع یک بلائی بود کوچک و عده دیگر از مسلمین چهره‌ و صورت‌های آنها از زخم‌های تیر سوراخ و مشبک گردیده؛ ناچار خود را از بالای دیوار بزمین می‌افکندند و بعضی از آنها تا مدتی بحال جراحت باقی بودند و بعد آنها را در میان آتش می‌انداخته می‌سوزاندند در میدان‌های بیت‌المقدس از سرها ودست‌ها و پا‌ها، تله‌هایی تشکیل یافته و از روی آن عبور می‌نمودند. و باید دانست که این مختصریست از فجایع مسیحیین در بیت‌المقدس»

کشیشی دیگر داستان کشتار مسلمین به دست صلیبی‌ها را چنین نقل می‌کند: «ده‌هزار نفوسی که به یکی از مساجد پناه برده بوند تمام آنها را طعمه شمشیر قرار دادند و در یکی از معابد قدیم خون به‌قدری جاری بود که لاشه‌های مقتولین در‌ آن غوطه‌خورده و حرکت می‌کردند. اعضای جدا شده مانند دست و پا و غیره و نیز بدن‌های بی‌اعضاء آنقدر جمع شده، بود که هیچ نمی‌شد آنها را از هم تمیز داد و حتی سربازان اروپایی که مباشر چنین قتل عامی بودند از بخار خون زیاد فوق العاده در زحمت بودند.

دکتر گوستاولوبون نیز می‌نویسد: «علاوه بر این، پس از همه قتل‌ها مسیحیین اروپایی محض تفریح و اینکه از کسالت و زحمات چندروزه بیرون آیند، به یک رشته اعمال شنیعه و افعال نفرت‌آور، دست زده‌اند که خود مورخین نصاری با وجود طرفداری از حرکت زشت و شرم‌آور آنها در غضب شده و نهایت شدت و سختی را نسبت به مسیحیین و هم کیشان خود اسناد می‌دهند. » باز دکتر گوستاولبون در شرح جنایات مسیحیین نسبت به مسلمانان اندلس چنین می‌نویسد: «بالاخره سردارن مسیحی و اروپایی که جز اندوختن مال و جمع ثروت منظوری نداشتند این کشور آله ( اندلس) را که در حکومت عاقلانه اعراب و مسلمین چقدر معمور و آباد بوده با قدم سریعی ویران نموده و بر باد دادند. درجه جنایت را مسیحیان در اندلس بجائی رساندند که مسلمان‌های اندلس را سوزاندند بلکه اسقف اعظم طلیطله که رئیس محکمه مقدس بود گفت تمام اعراب را از زن و مرد و بچه از دم شمشیر بگذرانید.»

این ها بود نمونه‌هایی از جنایات اروپائیان مسیحی در هنگام تسلط بر مسلمین که لکه ننگی را از جانب مسیحیت بر صفحات تاریخ تمدن بشر بر جای گذاشته است و کارنامه‌ای سیاه برای عیسی‌پرستان به بار آورده است. اعمال غربیان در سالهای اخیر در کشورهای اسلامی چون فلسطین و عراق و افغانستان را نیز باید به این کارنامه سیاه افزود.

اما رفتار مسلمین در روزگاری که آنان بر مسیحیان استیلا یافتند، رفتاری جوانمردانه و مبتنی بر مسالمت‌ و همزیستی صلح‌جویانه و تألیف قلوب بود و همین نوع برخورد با جهان غیراسلامی، از افتخارات مسلمین است. اما آن روز که عیسی‌پرستان بر مسلمین غلبه یافتند، آنگونه وحشیانه به کشتار پرداختند که به گفته مورخین خودشان نیز قابل کتمان نیست. آنچه که مایه حیرت تاریخ است اینکه مبلغین مسیحیت، این دین را با چنین پیشینه سیاه کشتارگر و کارنامه ننگین تجاوز به حقوق انسان‌ها، دین صلح و آرامش معرفی می‌کنند و اسلام را دین جنگ و شمشیر اما صفحات تاریخ تمدن بشر و مقایسه نوع رفتار مسلمین و مسیحیان با مغلوبان، بهترین پاسخ به کشیش‌های مغرض و مستشرقین کینه‌توز است.

می‌توان گفت تا حد زیادی آزادی‌های بسیار اقلیت‌ها در جوامع اسلامی ونفوذ تدریجی آنان در دستگاه تعلیم و تربیت و شئون فرهنگی- اجتماعی جامعه مسلمین بود که مایه گستاخی آنان و زمینه‌ساز وحشی‌گری‌های آنان در جنگ‌های صلیبی و در نتیجه غلبه بر مسلمین شد.

همانگونه که در ماجرای غروب خورشید اسلام در اسپانیا شاهد بودیم و نیز آنگونه که در ذکر فروپاشی خلافت عثمانی ذکر خواهد شد، آزادی عمل جاسوسان که در قالب کشیش، معلم، پزشک و در جامعه اسلامی مشغول سم‌پاشی بودند به تدریج زمینه‌ساز رشد فساد و فحشا در طبقات جوان جامعه و سستی عقاید و پراکندگی امور شد.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.