تبلیغات
عطوفت دراسلام - ادامه مطلب
عطوفت دراسلام
پنجشنبه 13 مهر 1391

ادامه مطلب

پنجشنبه 13 مهر 1391

نوع مطلب :

اصل سوم: اخوت اسلامی و وحدت مسلمین

اخوت یا برادری اسلامی شاید یکی از مهم‌ترین گزینه‌های فرهنگ‌ساز و تعیین‌کننده در لابلای تعالیم اسلامی باشد. اخوت اسلامی می‌تواند ملل و اقوام از هم جدا شده مسلمین را حول صفتی واحد که همان اعتصام به حبل‌الله است گردآورد و آنان را در جهت تشکیل امت واحده به هم پیوند دهد. اصل اخوت اسلامی که مبتنی بر دو عنصر برابری همگان در پیشگاه خداوند و برادری در عرصة زندگی اجتماعی می‌باشد، همة امتیازات موهوم ملی و مفاخرات قومی را باطل می‌کند و مسلمین را فارغ‌ از رنگ، نژاد، زبان، قوم، ملیت، زادگاه و تاریخ تحت یک لوا که همان« لا اله الا ‌الله، محمد ‌رسول‌الله» است، وحدت می‌بخشد. همانگونه که در ابتدای هجرت، پیامبر مفاخرات قبیله‌ای اوس و خزرج که سال‌ها یثرب را صحنة قتل و کشتار و کینه‌توزی کرده بودند باطل کرد و بین مهاجرین و انصار پیوند برادری و شعار یکسانی سرداد.

قرآن صفت کرامت‌سازی را که مایة برتری عده‌ای بر دیگران می‌شود، تقوی معرفی می‌کند و دسته‌بندی‌های اجتماعی و واحدهای زندگی بشری چون طایفه، قبیله و ملت را تنها و تنها به منظور سهولت شناخت و تسهیل امور انسانی می‌داند نه مایة افتخار و امتیاز.

قوله تعالی: « یا ایها الناس انا خلقناکم من ذکر و انثی و جعلنا کم شعوبا و قبائل لتعارفوا ان اکرمکم عندالله اتقتکم ان الله علیم خبیر» (آیة 13 سورة حجرات)

(ای مردم ما شما را از مردی و زنی بیافریدیم وشما را جماعتها و قبیلهها کردیم تا یکدیگر را بشناسید. هرآینه گرامیترین شما نزد خدا پرهیزگارترین شماست. بهراستی که خدا دانا و کاردان است. ) در چنین نگرشی اصطلاحاتی چون وطن، ملت، ملی‌گرایی، وطن‌خواهی و ناسیونالیسم رنگ می‌بازد و مفاهیم تازه‌ای چون امت، وحدت و سرزمین یکپارچة مسلمین پدیدار می‌شود. بر پایة نگرش برابری در پیشگاه خدا و برادری در عرصه اجتماع سران دولت اسلامی برخلاف دولت‌مردان دول ملی که تنها خود را موظف به تأمین منافع ملی، هر چند به قیمت زیرپانهادن حقوق دیگر ملل می‌دانند؛ به حکومت به عنوان ابزاری جهت بسط عدالت و هدایت انسان‌ها در پهنة زمین می‌نگرند و وظیفه خود را نجات همه ملل می‌دانند.

اگر دولت ملی می‌کوشد تا تنها منافع جمعی مشخص را اقناع کند و در این مسیر از استعمار ملل دیگر و غارت منابع طبیعی و انسانی آنان ابایی ندارد، دولت اسلامی نگاه خود را به هدایت و نجات همة انسان‌ها و عزت و عظمت همة مسلمین معطوف می‌کند. احیای اخوت اسلامی گام ضروری احیای امت اسلامی است که البته مرحله‌ای است مشکل؛ چرا که کینه‌توزی‌های ملی و برتری جویی‌هایی چون ایرانیت و ترکیسم و عرب‌تباری در طی قرون و اعصار به کید و مکر جاسوسان و سیاست‌گزاران بیگانه بر فکر و فرهنگ مسلمین سایه افکنده است. اما برقراری وحدت اسلامی و زیر پا نهادن اوهامات تفرقه افکن به شرط ایمان و ثبات در راه هدف، غیرممکن نیست.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.